یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

در این مقاله، آموزش عیب یابی تیبا، تیبا 2 و ساینا را همراه با فیلم و عکس به شما ارائه میکنم. تا بدون اینکه اطلاعات چندانی از خودرو داشته باشید، بتوانید خودروی تیبا، تیبا2، ساینا و کوییک را دیاگ بزنید. در واقع این مقاله شامل آموزش دیاگ زدن تیبا به زبان ساده خواهد بود تا برای عموم افراد قابل انجام باشد. همچنین در اواخر مقاله error 04 تیبا و error 03 تیبا که مربوط به دستگاه پخش (ضبط) مییباشد را نیز با یکدگیر برطرف خواهیم کرد. با دیدن ویدئوی آموزشی دیاگ زدن خودروی تیبا که براتون آماده کرده ایم، میتوانید به راحتی خودروی خود را در منزل دیاگ بزنید و عیب یابی کنید.
ابتدا ویدئوی آموزش دیاگ زدن تیبا رو با دقت ببینید تا بعد از دیدن ویدئو، درمورد مراحل دیاگ زدن خودروی تیبا بیشتر بحث کنیم.
 
 
نگران نباشید، برای دیاگ زدن خودرو نیاز نیست که یک کارشناس فنی خودرو باشید. دیاگ بلوتوثی موبیکار برای عموم مردم تهیه شده. کلیه افراد در هر سطحی میتونند خودروی خودشان را شخصا دیاگ بزنند. همانطور که در فیلم بالا دیدید، تمام منوهای اپلیکیشن یا همان نرم افزار عیب یاب، به زبان فارسی هست. بنابراین شما برای کار کردن با آن هیچ مشکلی نخواهید داشت.
محل نصب. اول باید دستگاه دیاگ رو به محل خودش روی خودرو وصل کنید. به محل نصب دستگاه دیاگ در خودروی تیبا دقت کنید. دستگاه دیاگ شخصی خود را باید به این قسمت متصل کنید. ابتدا درپوش طوسی رنگ که روی داشبورد جلو، سمت چپ و کمی پایین تر از فرمان قرار گرفته را باز کنید.
نصب دیاگ روی تیبا
در واقع این درپوش، درپوش جعبه فیوز داخل اتاق تیبا هست. وقتی که بازش کنید تعدادی فیوز میبینید. که سمت چپ اونها یک سوکت 16 پین قرار داره که در بیشتر مدلهای تیبا به رنگ مشکی و سبز هست. این سوکت، سوکت OBD یا همان سوکت عیب یاب خودرو میباشد. شرکت سازنده خودرو، سوکت OBD را روی خودرو نصب میکند، تا شما به راحتی بتونید ماشینتون رو دیاگ بزنید.
طریقه نصب دیاگ موبیکار روی تیبا
دستگاه دیاگ بلوتوثی موبیکار رو روی این سوکت نصب کنید. دقت کنید که این سوکت دارای جهت هست. یعنی دستگاه دیاگ فقط در یک جهت روی این سوکت نصب میشه. و اگر دیاگ رو برعکس روی این سوکت قرار بدید نصب نمیشه. به جهت سوکت دقت کنید.
دیاگ موبیکار روی خودرو تیبا
بعد از اینکه دانگل (دستگاه دیاگ) رو به خودرو وصل کردید در قدم دوم باید اپلیکیشن موبیکار رو روی موبایلتون اجرا کنید تا از طریق امواج بلوتوث به دانگل وصل بشه.
دیاگ زدن تیبا
در این مرحله میتوانید عملیات دیاگ زدن را شروع کنید. دقت کنید که اگر برای بار اول دستگاه دیاگ رو به خودروی خودتون وصل کرده باشید باید وارد منوی جستجوی خودکار بشید تا دستگاه دیاگ به صورت اتوماتیک سیستمها یا ای سی یو های خودروی شما رو جستجو و شناسایی کنه. در دفعات بعدی که بخواهید خودروی خودتون رو دیاگ بزنید دیگر نیازی به جستجوی ای سی یو ها نیست. در واقع جستجوی سیستمها فقط یک بار و آن هم برای بار اول باید انجام بشود. اگر میخواهید فیلم آموزشی جستجوی خودکار سیستمها را ببینید در سایت موبیکار وارد بخش آموزش بشید. یا اینجا کلیک کنید.
خودروی تیبا بسته به نوع و مدلش ممکنه چند سیستم مختلف داشته باشه. در خودرویی که ما تست میکنیم چهار سیستم وجود دارد که شامل سیستم موتور، سیستم ترمز ضد قفل (ABS) ، سیستم کیسه های هوا (ایربگ) و سیستم ایموبلایزر (سیستم ضد سرقت) میباشد. در واقع سیستمها همان بخشهای مختلف خودرو هستند. هر سیستم توسط یک ای سی یو کنترل میشود. دستگاه دیاگ موبیکار تمام سیستمها (ای سی یو ها) ی خودروی تیبا را پشتیبانی میکند که این یکی از ویژگیهای مهم این دستگاه میباشد.
انواع سیستمهای خودروی تیبا
خیلی از دیاگهای متفرقه و نامرغوب فقط سیستم موتور تیبا را شناسایی میکنند و حتی آن را نیز به صورت کامل پشتیبانی نمیکنند. یعنی فقط برخی از کدهای خطا را نمایش میدهند. بنابر این در خرید دستگاه دیاگ دقت کنید.
بعد از اینکه وارد اپلیکیشن شدید از قسمت پایین بر روی آیکون دیاگ کلیک کنید. در صفحه ای که باز میشود از بالا سیستم موتور را انتخاب کنید. یک دیاگ کامل، چهار بخش را در هر سیستم از جمله سیستم موتور نمایش خواهد داد که شامل عملگرها، عیب یابی، پارامترها و اطلاعات کامپیوتر میباشد.
دیاگ موبایلی تیبا پراید ساینا
در سیستم موتور به عنوان نمونه یک عملگر راتوضیح خواهیم داد. اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید در سایت موبیکار وارد بخش آموزش شوید و فیلم دیاگ موتور را مشاهده کنید. در آن فیلم به طور کامل هر چهار بخش شامل عملگرها، عیب یابی، پارامترها و اطلاعات کامپیوتر را برای سیستم موتور به شما آموزش خواهیم داد.
عملگرها در واقع بخشهایی از هر سیستم هستند که توسط ای سی یو ی مربوط به همان سیستم کنترل میشوند. به عنوان مثال: فن موتور یکی از عملگرهای سیستم موتور میباشد که توسط ای سی یو موتور کنترل میشود و در واقع ای سی یو موتور به فن دستور میدهد که چه زمانی شروع به چرخش کند و موتور و رادیاتور را خنک کند. و چه زمانی چرخش آن متوقف شود. با کمک دیاگ موبیکار شما میتوانید عملگرهای سیستمهای مختلف خودرو را تست کنید. هر عملگر کار خاصی انجام میدهد. عملگر فن موتور تیبا شامل فن دور کند و فن دور تند میباشد. و باعث خنک شدن رادیاتور و موتور خودرو میشود.
دیاگ موبایلی پراید تیبا ساینا
چنانچه دمای خودروی شما بالا میرود و حدس میزنید که ممکن است فن دور کند یا فن دور تند موتور معیوب باشد به راحتی میتوانید آنرا توسط دیاگ موبیکار تست کنید. برای این کار کافیست در سیستم موتور وارد بخش عملگر بشوید و روی فن کند کلیک کنید. در پنجره ای که باز میشود شرایط اجرای تست فن را میتوانید ببینید. به عنوان مثال سوئیچ باز و موتور نیز خاموش باشد.
تعمیر فن تیبا پراید ساینا
پس در حالی که موتور خودرو خاموش است سوئیچ را باز کنید تا عقربه بنزین بالا بیایید و مقدار بنزین را نشان دهد. در واقع منظور از باز کردن سوئیچ این است که سوئیچ را بچرخانید تا برق به صفحه کیلومتر برسد و عقربه های آن فعال شود. مثلا آمپر بنزین بالا بیایید و مقدار بنزین را نشان دهد.
سپس بر روی دکمه شروع کلیک کنید. در این حالت برای چند ثانیه فن کند شروع به چرخش میکند. اگر نزدیک سپر جلو بایستید، میتونید صدای چرخش فن را بشنوید. یا درب موتور را باز کنید و چرخش آن را ببینید. تا مطمئن شوید که فن کند بدون مشکل کار میکند. در این صورت فن کند و کلیه مدارهای آن سالم است پس اگر دمای موتور بالا میرود احتمالا اشکال از ترموستات یا سنسور دمای آب میباشد.
اما اگر فن کند نچرخید احتمالا فن یا مقاوت فن خراب است و میبایست حتما تعمیر یا تعویض شود. قیمت فن تیبا در سال 1400 در حدود 500000 تومان الی 1000000 تومان میباشد. البته قیمت به برند سازنده نیز بستگی دارد.
سایر عملگرها را هم خودتان میتوانید در صورت نیاز تست کنید. برای دیاگ زدن و دریافت کدهای خطای خودرو، به تست عملگرها نیاز ندارید. از سیستم موتور وارد بخش عیب یابی بشید و کدهای خطای موجود را ببینید.
سیستم ترمز ضد قفل باعث میشود که ترمزها بهتر عمل کنند و کنترل خودرو را حتی در زمان ترمز کردن در اختیار شما قرار میدهد.
وقتی که در منوی عیب یابی قرار دارید از قسمت سیستم، ترمز ضد قفل را انتخاب کنید. وقتی دستگاه دیاگ با سیستم ترمز ضدقفل یا همان ABS ارتباط برقرار میکند ECU چراغ ABS و چراغ هشدار سیستم ترمز را روشن میکند. (تصویر زیر). در واقع خودرو به شما اعلام میکند، که دستگاه دیاگ را به درستی وصل کرده اید و سیستم ABS غیر فعال است. البته همچنان میتوانید از سیستم ترمز استفاده کنید. اما ECU سیستم ABS را غیر فعال کرده است.
خاموش کردن چراغ ای بی اس تیبا پراید ساینا
همانطور که دیدید در سیستم موتور قسمت عملگرها را بررسی کردیم. بنابر در آموزش دیاگ سیستم ترمز ضد قفل یا همان ABS ، قسمت پارامترها را با هم بررسی میکنیم تا مطالب تکراری نباشد. مجدد وارد قسمت دیاگ میشویم. از بالا سیستم ترمز ضد قفل را انتخاب میکنیم. در زیر آن چهار قسمت وجود دارد که شامل عملگر، عیب یابی، پارامترها و اطلاعات کامپیوتر میباشد. بر روی پارامترها کلیک میکنیم. در این زمان اپلیکیشن پیغامی را نمایش میدهد که به ما اعلام میکند در زمان اتصال به سیستم ضد قفل، این سیستم به صورت ترمز معمولی عمل میکند. این پیغام را تایید میکنیم.
دیاگ موبایلی تیبا
پس از چند لحظه تمام پارامترهای سیستم ترمز ضد قفل را خواهید دید. که ممکن است بیش از یک صفحه باشد. میتوانید صفحات را به چپ یا راست بزنید و سایر پارامترها را نیز مشاهده کنید.
در صفحه پارامترها در قسمت بالا سه بخش وجود دارد. میتوان از آنها برای مشاهده پارامترها به شکلهای مختلف استفاده کرد. برای اینکه پارامترها را به صورت متنی ببینید بر روی عبارت متنی کلیک کنید. در کنار آن عبارت عقربه ای وجود دارد.  اگر بر روی آن کلیک کنیم همان پارامترها به صورت عقربه ای میبینیم.
دیاگ مخصوص تیبا
همچنین میتوانید بر روی عبارت گراف کلیک کنید تا پارامترها را به صورت نموداری و گراف مشاهده کنید.
یکی از پارامترهای مهم در سیستم ترمز ضد قفل، سرعت چرخش چرخها میباشد. در دیاگ موبیکار این اطلاعات را میتوانید به تفکیک برای هر چرخ به صورت جداگانه ببینید. و از این قابلیت برای عیب یابی خودرو استفاده کنید. وقتی که وارد پارامترهای سیستم ترمز ضد قفل بشوید، میتوانید سرعت چرخش چرخها را که به صورت جداگانه مشاهده کنید.
تعمیر سنسور ای بی اس
از این روش برای تشخیص اشکالات سیستم ترمز ضد قفل استفاده کنید. اگر درحالت عادی رانندگی کنید و در مسیر مستقیم حرکت کنید و میزان باد هر چهار چرخ یکسان باشد؛ سرعت چرخش هر چهار چرخ باید عدد مشابهی را نشان دهد؛ که برابر با سرعت خودرو خواهد بود که بر روی صفحه کیلومتر خودرو مشاهده میکنید. اگر حین حرکت مثلا سرعت چرخ جلو راست صفر باشد. یا با سرعت خیلی متفاوتی بچرخد؛ معنی آن این است که اشکالی در سنسور چرخ جلو راست وجود دارد یا سنسور مربوطه سوخته است. پس باید در اسرع وقت تعویض شود.
قیمت سنسور ای بی اس تیبا در سال 1401 بین 180000 تومان الی 400000 تومان میباشد که بسته به برند و شرکت سازنده  و سایر مشخصات سنسور متفاوت خواهد بود.
همانطور که میدانید سیستم کیسه هوا یکی از مهمترین سیستمهای خودروهای امروزی میباشد. بیشترین اهمیت این سیستم نه به لحاظ فنی بلکه به لحاظ امنیتی میباشد. زیرا مستقیما با جان سرنشینان خودرو ارتباط دارد. وجود هرگونه اشکال در این سیستم جان راننده و سرنشینان خودرو را به خطر می اندازد. بنابر این توصیه میکنیم نسبت به اشکالات این سیستم بسیار حساس باشید. حتما هرگونه اشکال این سیستم را هرچقدر هم که کوچک باشد در اسرع وقت برطرف نمائید.
تعمیر کیسه هوا ایربگ تیبا ساینا پراید
مجددا وارد منوی دیاگ میشویم. در بالای صفحه از قسمت سیستم، کیسه هوا را انتخاب میکنیم. در سیستمهای موتور و ترمز ضد قفل بخشهای عملگر و پارامترها را بررسی کردیم. بنابر این در آموزش دیاگ ایربگ، منوی عیب یابی را بررسی میکنیم. پس در سیستم کیسه هوا وارد بخش عیب یابی شوید. چنانچه اپلیکیشن پیغامی را نمایش داد، بر روی تایید کلیک کنید. بعد از چند لحظه وارد بخش عیب یابی سیستم ایربگ یا همان کیسه هوا خواهیم شد.
در این بخش در واقع کدهای خطا را میتوانید ببینید. البته اگر کد خطایی وجود داشته باشد. اگر در بالای صفحه پیغامی نمایش داده شود که کد خطایی وجود ندارد به معنی عدم وجود کد خطا در سیستم کیسه هوا خواهد بود. اگر کد خطایی وجود داشت میتوانید شرح آنرا ملاحظه کنید. تا متوجه بشوید که کد خطا مربوط به کدام بخش از سیستم کیسه هوا میباشد.
تعمیر ایربگ کیسه هوا تیبا پراید ساینا
در صورت وجود کد خطا و اشکال در سیستم، از قطعات اصلی برای تعمیرات سیستم کیسه هوا استفاده کنید. اگر کد خطایی را مشاهده کردید میتوانید بر روی دکمه پاک کردن کلیک کنید. این دکمه در قسمت پایین و سمت چپ قرار دارد. پس از اینکه کد خطا پاک شد، بر روی دکمه بازخوانی خطاها کلیک کنید. تا ببینید که آیا خطای قبلی مجددا بر میگردد یا خیر.
در خودروی تیبا تا این تاریخ حداکثر دو ایربگ وجود دارد. یکی برای راننده و یکی هم برای سرنشین جلو. ممکن است در تصادف هر کدام از ایربگها فعال و باز شود. در این صورت پس از تصادف، حتما آن ایربگ را تعویض کنید. هیچ روشی برای تعمیر آن وجود ندارد. حتما تعویض ایربگ را در نمایندگی های رسمی انجام دهید. و از قطعات اصلی استفاده نمایید. قیمت ایربگ تیبا در سال 1400 بین 1800000 الی 2500000 تومان میباشد.
در منوی دیاگ وارد سیستم ایموبلایزر میشویم. سیستم ایموبلایزر همان سیستم ضد سرقت خودرو میباشد. حتی اگر سارق سوئیچ یا کلید مکانیکی خودرو را کپی کرده باشد، ایموبلایزر اجازه روشن شدن خودرو را نمیدهد.
ضد سرقت تیبا
البته امروزه برخی از سارقان از روشهای خاصی برای هک کردن سیستم ایموبلایزر خودروها استفاده میکنند. در سیستم ایموبلایزر هم وارد بخش عیب یابی شوید و کدهای خطا ی آن را بررسی کنید. تا ببینید که آیا اشکالی در این سیستم وجود دارد یا خیر.
روش اول:
error 04 تیبا و پراید در واقع یک خطای سیستم موتور یا ترمز نیست. بلکه error 04 تیبا و پراید مربوط به دستگاه پخش یا همان ضبط خودرو میباشد. این خطا زمانی رخ میدهد که شما رمز دستگاه پخش خودرو را ندانید. به تصویر زیر دقت کنید.
error 04 تیبا
اگر دستگاه پخش خودروی شما همانند تصویر فوق (کروز مدل CD3612/14) میباشد وقتی که خطای error 04 تیبا و پراید را دیدید به روش زیر عمل کنید:
ابتدا دستگاه پخش خودرا ریست کنید. برای ریست کردن دکمه mode و دکمه 4 را هزمان به مدت حدود 10 ثانیه فشار دهید و نگه دارید. در این حالت چهار عدد صفر به صورت 0000 در صفحه نمایش نشان داده میشود. حالا میتوانید رمز قبلی ضبط را وارد کنید. اما اگر رمز ضبط خودرو را فراموش کرده اید برای حذف مشکل error 04 تیبا یا پراید به روش زیر عمل کنید.
دکمه های mode و 4 را همزمان به مدت 15 ثانیه فشار دهید و نگهدارید. در این حالت صفحه نمایش عدد 0000 را نشان میدهد. که رقم اول یعنی 0 اول چشمک میزند. میتوانید یک رقم دلخواه را برای آن وارد کنید. سپس دکمه ولووم را یکبار فشار دهید. اینک برای رقم دوم یک عدد دلخواه را وارد کنید. این کار را برای هر 4 رقم تکرار کنید. با این کار رمزی که وارد کرده اید در حافظه ضبط خودروی شما ذخیره میشود. این عدد از این به بعد رمز دستگاه پخش خودروی شما خواهد بود.
روش دوم
ارور 4 ضبط تیبا را به سادگی میتوانید در پارکینگ منزل بدون پرداخت هیچ هزینه ای خودتان برطرف کنید. در این روش برای رفع مشکل ارور 4 ضبط تیبا یا پراید لازم است که رمز پخش تیبا را ریست کنید. برای ریست کردن رمز ضبط (پخش) تیبا دکمه های زیر را به ترتیب از راست به چپ فشار دهید.
ارور 4 ضبط تیبا پراید
در زمان فشردن کلیدهای فوق، کلیدها را پشت سر هم فشار دهید. در این حالت رمز دستگاه پخش ریست خواهد شد و رمز جدید 1234 خواهد بود.
همانطور که دیدید با این دستگاه دیاگ شخصی به راحتی میتوانید از سلامت خودروی خود و دوستان خود مطلع شوید. خودرو را دیاگ بزنید، کدهای خطا را ببینید و آنها را پاک کنید. قبل از آنکه یک خطای کوچک باعث خسارت چندین میلیونی شود، آنرا به راحتی برطرف کنید. اگر شما هم به این دستگاه دیاگ بلوتوثی علاقه مند هستید و میخواهید قیمت این دستگاه دیاگ شخصی را بدانید، کلیک کنید:
 
آیا برای عیب یابی یا رفع مشکل خودروی خود سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید. تیم مهندسین فنی و خودویی ما آماده پاسخگویی تلفنی و راهنمایی شما هستند.
ویدیوها و مطالب آموزشی دیگری را نیز برای شما آماده کرده ایم. که بدون نیاز به اطلاعات فنی به راحتی بتوانید بخشهای مختلف خودروی خود را عیب یابی کنید و دیاگ بزنید. روی لینکهای زیر کلیک کنید تا وارد آنها بشوید. این لینکها حاوی ویدیوهای آموزشی کوتاهی هستند که به زبان ساده عیب یابی و دیاگ زدن خودرو را به شما آموزش میدهند. به گونه ای که هر راننده بتواند خودروی خودش را داخل پارکینگ عیب یابی کند. چکاب خودرو را انجام بدهد تا متوجه بشود که آیا خودرو اشکالی دارد یا خیر.
دیاگ زدن خودرو تیبا و ساینا (عیب یابی موتور)
آموزش عیب یابی ترمز تیبا و پراید
آموزش عیب یابی ایربگ و ایموبلایزر تیبا – پراید – ساینا
 
 
 
 
 
 
 


جهت اطلاع از آخرین اخبار و تخفیف ها شماره تماس خود را وارد کنید
تهران، پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، خیابان شهید علی لطفعی خانی، خیابان پارس، پلاک 15 طبقه اول، واحد 2
تلفن: ۰۲۱۵۴۶۰۱
موبایل: ۰۹۹۰۹۶۰۰۸۵۲
ایمیل: info@mobicar.co
source

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط khodrocamp